O finansach i prawie

kasia1931

2016-04-21 13:04
 Oceń wpis
   

 

Wynajem kojarzy się głównie z nieruchomościami, jednak z powodzeniem można wynajmować także środki ruchome, jak na przykład samochód. Może być to konieczne, kiedy np. uszkodzeniu ulegnie własny pojazd, lub auto potrzebne jest tylko na pewien czas. Jednak czy wynajem samochodu się opłaca?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Cena wynajmu zależy bowiem w dużej mierze od klasy samochodu i jego wielkości. Jeżeli zdecydujemy się na małe auto z segmentu A, nie powinno nas to dużo kosztować. Jak to zwykle bywa, im dłuższy wynajem, tym niższa cena, ale stawki zaczynają się od kilkudziesięciu złotych brutto za dzień. Nawet kilka razy więcej trzeba zapłacić w przypadku aut klasy premium. Wszystkie pojazdy są sprawne i czyste, a w dobrej wypożyczalni także stosunkowo nowe (na przykład nie starsze niż 24 miesiące).

 

Nie jest to jednak jedyny koszt. Wypożyczalnia pobiera również kaucję na poczet potencjalnych kosztów związanych z naprawą auta wynikłą z naszej winy. Samochód standardowo posiada ubezpieczenie AC i OC, jednak w umowie na pewno będą zawarte sytuację, gdy to najemca ponosi odpowiedzialność finansową. Dotyczy to zwłaszcza kradzieży pojazdu na skutek nienależytego jego zabezpieczenia lub zgubienia kluczyków. Jeżeli samochód uległ uszkodzeniu, kiedy prowadził go pijany kierowca, to on poniesie wszelkie koszty. Oczywiście jeśli wszystko będzie w porządku, kaucja zostanie przez wypożyczalnię zwrócona. Do kosztów trzeba rzecz jasna doliczyć zakup paliwa, jeśli nie wystarczy tego zatankowanego przez wypożyczalnię.

 

Reasumując, wynajęcie samochodu może być opłacalną alternatywą, o ile wybierze się pojazd niskiej klasy i zadba o jego należyte użytkowanie.

 

Przykładowy cennik wynajęcia auta znajdziesz tutaj: wypożyczalnia samochodów Warszawa cennik

Tagi: wynajem samochodów, wynajem aut cena, wynajem samochodu, wypożyczalnia samochodów