O finansach i prawie

kasia1931

2016-12-29 09:03
 Oceń wpis
   

Kot często sam wybiera sobie miejsce do leżeniaKot to wspaniały towarzysz życia, wymagający znacznie mniej zaangażowania niż pies chodzi przede wszystkim o brak konieczności wyprowadzania na spacer. Wiele kotów świetnie znosi pozostawianie w mieszkaniu na wiele godzin, pod warunkiem, że mają zapewnione wszystko, czego mogą potrzebować. A po powrocie opiekuna witają go we właściwy sobie, koci sposób.

Jednak przyjęcie pod swój dach kota to także duża odpowiedzialność, a także pewien wydatek, który trzeba wpisać w domowy budżet. Największe koszty ponosi się na początku, kompletując tzw. wyprawkę, z czasem koszty miesięczne ustalają się na stałym poziomie, trzeba tylko doliczyć okresowe wizyty u weterynarza.

Absolutnym wyprawkowym minimum jest kuweta, żwirek oraz karma. Najłatwiej jest wtedy, gdy bierze się kota z hodowli wystarczy spytać hodowcę, czy kotek używał kuwety otwartej czy zamkniętej, jakiego żwirku i jakiej karmy. Kuwetę (w zależności od rodzaju) można kupić za 15-50 zł. Karmę i żwirek najlepiej kupować w dużych opakowaniach w sklepach internetowych. Wtedy za kilogram czy litr jest nieporównywalnie niższa. O ile żwirek można bez większego ryzyka kupić w markecie (choć małe opakowanie wyjdzie drożej, a jeśli jest to inny rodzaj, kot może nie chcieć z niego korzystać), o tyle absolutnie nie należy kupować tam karmy! Jest ona bardzo kiepskiej jakości, co niemal na pewno odbije się na zdrowiu kota. Miesięczny koszt wyżywienia i toalety to około 60 zł na kota, o ile nie potrzebuje on karmy specjalistycznej.

Nieodzowny jest także drapak, bo jeśli go nie będzie, kot zacznie drapać to, co wpadnie mu pod pazurki. Ten akurat przedmiot nie musi być z najwyższej półki cenowej, można na niego przeznaczyć kilkadziesiąt złotych. Można poczekać z kupowaniem posłania na początek wystarczające będą starsze koce czy poduszki, którym dla kociej przyjemności można nadać zapach kocimiętki. Często zdarza się, że kot w ogóle nie chce korzystać z pięknego, nowiutkiego posłania i sam wybiera sobie miejsce do spania.

Jeśli chodzi o zabawki, najprostsze i najtańsze kosztują kilka złotych. Można je także zrobić samemu. Warto na przykład zrobić lub kupić wędkę, dzięki czemu będzie można bawić się z kotem bezpiecznie.

Więcej na ten temat tutaj: koty brytyjskie


Komentarze