O finansach i prawie

kasia1931

2016-06-10 13:35
 Oceń wpis
   

 

dotacje-unijneWniosek o przyznanie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej jest jednym z najważniejszych dokumentów wymaganych w procesie pozyskiwania dotacji. Nawet najlepszy projekt może spalić na panewce, jeżeli opisujący go wniosek nie będzie odpowiednio przekonujący, lub, co gorsza, nieprawidłowo napisany.

Ponieważ od wniosku tyle zależy, naprawdę trzeba przyłożyć się do jego napisania. Nie należy się zniechęcać na starcie formularz jest dość długi i może się wydać zawiły, jednak każdorazowo jest do niego dołączona instrukcja. Niestety,nawet skrupulatne jej przestrzeganie nie zagwarantuje końcowego sukcesu. Oczywiście może się zdarzyć, że ktoś samoczynnie użyje trafnych sformułowań, które skłonią unijnych urzędników do przyznania dotacji. Jednak w większości przypadków intuicyjne wypełnianie wniosku i opisywanie projektu nie wystarczy.

Wynika to z tego, że unijne kryteria są podawane do publicznej wiadomości, jednak można mieć problem ze zrozumieniem intencji i prawidłowym sformułowaniem najważniejszych tez. Przykładowo, jeżeli jakaś jednostka samorządu terytorialnego planuje podłączenie jakiegoś osiedla do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, przeciętny człowiek uzna, że jest to celem samym sobie. A na potrzeby unijne cele trzeba określać inaczej. W tym wypadku może to być podniesienie poziomu życia, zniesienie nierówności społecznych, ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Unia kładzie szczególny nacisk na pewne zagadnienia i warto je podkreślić w swoim wniosku, jednak laikowi może przyjść to z trudnością.

Jak zwiększyć swoje szanse na pozyskanie funduszy strukturalnych? Skorzystać z usług firmy, która specjalizuje się w doradztwie unijnym i w związku z tym przygotowała już dziesiątki wniosków. Wykwalifikowani pracownicy wiedzą, jakich argumentów i wyrażeń użyć, by wniosek został pozytywnie odebrany, a dotacja przyznana.


Komentarze